Choď na obsah Choď na menu
 


Siloe

17. 3. 2011

JERUZALEM: ARCHEOLÓGOVIA OBJAVILI BIBLICKÝ RYBNÍK SILOE Úžasný objav zamestnáva biblických archeológov na celom svete: je to rybník Siloe, kde Ježiš vrátil zrak slepému. Tento rybník mal zrejme rozmery olympijského bazéna. Od objavenia schodíkov k pôvodnej nádrži z čias Herodesa pokračovali izraelskí archeológovia vo vykopávkach a v 50 metrovej vzdialenosti našli roh nádrže s rozmermi 2500 štvorcových metrov. V omietke vedci objavili mincu vyrazenú 50 rokov pred narodením Krista. Táto minca má hebrejský nápis „Rok štyri„ židovského povstania proti Rimanom. „To je podľa nášho počítania času rok 69, teda krátko pred zničením Jeruzalema,„ povedal archeológ Eli Schukrun v Jeruzaleme. Archeológ Ronni Reich z univerzity v Haife dúfa, že Grécky pravoslávny patriarchát dá tento pozemok k dispozícii archeológom, aby bolo možné úplne odkryť celé biblické miesto, kde podľa Svätého písma Ježiš vrátil zrak slepému. „Vodnú nádrž využívali na veľké sviatky tisíce pútnikov, aby načerpali vodu pred obetnou službou v chráme,„ hovorí archeológ. Ako pred 2000 rokmi tak aj dnes ešte vyteká voda z prameňa Gihon, jediného zdroja vody v Jeruzaleme. Pre kráľa Herodesa však voda z prameňa Gihon nestačila na vybudovanie chrámu a udržiavanie obetnej služby. Preto dal priviesť vodu pre Jeruzalem ešte aj z prameňa Ain-Arub v 60 kilometrov vzdialenom Hebrone. Najprv sa viedla rúrami k Šalamúnovým rybníkom pri Betleheme a zbierala sa v troch obrovských nádržiach, ktoré existujú dodnes. Kamennými tlakovými rúrami sa potom vzácna tekutina viedla s výškovým rozdielom iba 4 metrov po dĺžke 20 kilometrov k chrámu a do Horného mesta, kde žila vznešená horná vrstva v palácoch a kde mal rímsky prokurátor Pilát svoje úradné sídlo. Odkrytá nádrž Siloe je ďalším dôkazom stavebnej činnosti Herodesa. Po zničení Jeruzalema v roku 70 rybník Siloe zasypali. Jeho presné miesto upadlo do zabudnutia. Keď sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom v Rímskej ríši, hľadali sa Ježišove pôsobiská. 200 metrov nad pôvodným rybníkom našli chrám, z ktorého vytekala von voda z prameňa Gihon. Tu postavili kaplnku. „Sme radi, že sa rímski kresťania mýlili. Tak zostalo pôvodné miesto neporušené. Teraz ho môžeme znovu objaviť tak, ako ho roku 69 ľudia opustili,„ hovorí Eli Schukrun. Vode z prameňa Gihon židovská, kresťanská i moslimská tradícia pripisuje liečivé účinky. prevzate : http://katolikrevue.ath.cx/_download/PROGLAS_zruseny_web/Siloe.htm

http://www.biblestudytools.com/luke/13-4-compare.html

 

http://www.bibleplaces.com/poolofsiloam.htm

 

 

 

Biblical Pool Uncovered in Jerusalem

The reservoir served as a gathering place for Jews making pilgrimages and is said in the Gospel of John to be the site where Jesus cured a blind man.

August 09, 2005|Thomas H. Maugh II | Times Staff Writer

Workers repairing a sewage pipe in the Old City of Jerusalem have discovered the biblical Pool of Siloam, a freshwater reservoir that was a major gathering place for ancient Jews making religious pilgrimages to the city and the reputed site where Jesus cured a man blind from birth, according to the Gospel of John.

The pool was fed by the now famous Hezekiah's Tunnel and is "a much grander affair" than archeologists previously believed, with three tiers of stone stairs allowing easy access to the water, said Hershel Shanks, editor of the Biblical Archaeology Review, which reported the find Monday.

http://articles.latimes.com/2005/aug/09/science/sci-siloam9

 

"Scholars have said that there wasn't a Pool of Siloam and that John was using a religious conceit" to illustrate a point, said New Testament scholar James H. Charlesworth of the Princeton Theological Seminary. "Now we have found the Pool of Siloam ... exactly where John said it was."

A gospel that was thought to be "pure theology is now shown to be grounded in history," he said.

Religious law required ancient Jews to make a pilgrimage to Jerusalem at least once a year, said archeologist Ronny Reich of the University of Haifa, who excavated the pool. "Jesus was just another pilgrim coming to Jerusalem," he said. "It would be natural to find him there."

The newly discovered pool is less than 200 yards from another Pool of Siloam, this one a reconstruction built between AD 400 and 460 by the Empress Eudocia of Byzantium, who oversaw the rebuilding of several biblical sites.

The site of yet another Pool of Siloam, which predated the version reputedly visited by Jesus, is still unknown.

That first pool was constructed in the 8th century BC by Judean King Hezekiah, who foresaw the likelihood that the Assyrians would lay siege to Jerusalem and knew a safe water supply would be required to survive the attack.

He ordered workers to build a 1,750-foot-long tunnel under the ridge where the City of David was located. The tunnel connected Gihon Spring in the adjacent Kidron Valley to the side of Jerusalem less vulnerable to an attack.

The first Pool of Siloam was the reservoir holding the water brought into the city. It was presumably destroyed in 586 BC when Babylonian King Nebuchadnezzar razed the city.

The pool of Jesus' time was built early in the 1st century BC and was destroyed by the future Roman Emperor Titus about AD 70

http://www.msnbc.msn.com/id/6750670/

http://www.bible-history.com/sketches/ancient/pool-siloam.html

http://www.christiananswers.net/dictionary/siloampoolof.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Pool_of_Siloam

 

 

 

http://www.stempublishing.com/magazines/cf/1879/Siloe-and-Shiloh.html http://projects.ias.edu/pierotruecross/zoomify/adorazion.html http://www.zoe.sk/?citaren&id=453