Choď na obsah Choď na menu
 


Najstarsia Biblia sveta

11. 12. 2009

Pozrite si najstaršiu Bibliu: www.codex-sinaticus.net

Na internete vystavili 800 strán Sinajského kódexu

LONDYN: Asi 800 strán Sinajského kódexu, najstaršej dochovanej kresťanskej Biblie, sa podarilo digitalizovať a umiestniť na internet. Podľa BBC Newssi tak môže každý už od pondelka prezrieť stránky z 1600ročného spisu. Ten zahŕňa aj najstaršiu kópiu Nového zákona.

Fragmenty dokumentu zo štvrtého storočia, ktorý bol napísaný v gréčtine na pergamen, digitalizovali odborníci z knižníc vo Veľkej Británii, Nemecku, Rusku a Egypte. Pôvodná verzia obsahovala asi 1460 stránok, z ktorých bola každá veľká 40 krát 30 centimetrov. Sinajský kódex objavil v 19. storočí v kláštore svätej Kataríny na hore Sinaj nemecký teológ Constantine Tischendorf. Predpokladá sa, že rukopis prežil vďaka púštnemu vzduchu, ktorý preň vytváral ideálne podmienky. Úlohu však zohral aj fakt, že kresťanský kláštor nebol nikdy dobytý.

Kódex v sebe zahŕňa väčšiu časť Starého zákona a takmer celý Nový zákon. Jeho fragmenty sa dnes nachádzajú v knižniciach po celom svete.

utorok 7. 7. 2009

 

Codex SINATICUS Projekt je forma medzinarodnej spoluprace a toto je rpva webova stranka, originalna,ktora tento projekt predstavuje :

http://www.codexsinaticus.org/en/

 

 

"Sinajský kódex je jedným z najväčších pokladov svetového písomníctva," konštatoval Scot McKendrick, vedúci oddelenia západných manuskriptov v Britskej knižnici.            
     
Rukopis starý 1600 rokov poskytuje neoceniteľné priame dôkazy o spôsoboch odovzdávania biblického textu z generácie na generáciu. Dostupnosť kódexu na internete otvára bezprecedentne široké pole výskumných možností pre vedcov z celého sveta, zdôraznil McKendrick.